
Tignes – Espace Killy
Že dolgo med smučarskimi ljubitelji velja rek, da ko enkrat obiščeš Tignes, sigurno to ne bo zadnjič. Tako so se zvesti obiskovalci tega letovišča z leti začeli identificirati kot Tignaddicts – ime pove vse. Tudi mi lahko potrdimo, da zgornji rek drži, saj smo to priljubljeno destinacijo obiskali že petkrat dosedaj… in smo prepričani, da ne bo ostalo samo pri tej številki.
- 1.550 - 3.456 m.n.v.
- 300 kilometrov prog: 21 zelenih / 69 modrih / 44 rdečih / 25 črnih
- 67 žičniških naprav
- 900 kilometrov iz Ljubljane
Dva obraza
Tignes s sosednjim Val d’Isere tvori smučarsko področje imenovano Espace Killy (po legendarnem francoskem smučarju Jean-Claude Killyu). Vse skupaj je lahko opisano v mnogih presežnikih, veliko vrednost pa mu daje tudi bogata zgodovina in spoštljiv renome v smučarskem svetu. Kljub temu, da se kraja med seboj izjemno razlikujeta, pa skupaj tvorita neko popolno celoto. Če je Val d’Isere bolj resen, šarmanten, gosposki in prestižen, je na drugi strani Tignes mladosten, preprost, igriv in drzen. Velika verjetnost je, da ravno to nasprotje še dodatno pripomore, da se vse skupaj zloži v tako popolno zgodbo, ki privablja izjemno širok spekter obiskovalcev. Skupna pa jima je ena lastnost, bržkone najpomembnejša – dih jemajoča naravna danost smučarskega področja in okoliških gora. Aja, in sneg…veliko snega.

Sam Tignes ima naselja in bazo smučišča na nadmorski višini 2100 metrov, sestavljajo pa ga trije kraji: Val Claret, Tignes Le Lac in Tignes Le Lavachet. Malce nižje se nahajata še naselji Tignes Les Boisses in Tignes-les-Brévières. Sam mestni del je odlično prepleten s progami in žičniškimi napravami, tako da ima velika večina namestitev zagotovljen zelo preprost dostop do smučarskega področja. Za vse ostalo poskrbi brezplačna avtobusna linija znotraj naselij, ki vozi redno skozi cel dan – na malce večji razmak pa je lokalni prevoz organiziran tudi čez noč. Za medkrajevni prevoz lahko koristite avtobusne linije iz glavne avtobusne postaje v Le Lacu, najpogostejše destinacije dnevnih obiskovalcev so seveda Val d’Isere in Bourg Saint Maurice.

Nepozabna smuka in doživetja
Espace Killy svojim smučarjem ponuja 300 kilometrov raznolikih prog, oba kraja si jih razdelita točno polovico. Še nekaj let nazaj je bilo pri nakupu smučarske vozovnice potrebno izpostaviti ali želite dostop do samo enega dela ali pa odšteti nekaj evrov več za celotno področje. Sedaj pa te dileme (če je sploh bila) ni več, saj je na voljo le enotna vozovnica. Poleg prog sta vam na voljo še 2 snowparka, boardercross, halfpipe in ogromno terena za off-piste smučanje – seveda ne brez lavinskega trojčka. Na smučišču vas v ta namen čaka več točk D.V.A., kjer preverite delovanje vaše lavinske žolne preden se podate izven urejenih prog. Za testiranje lavinske opreme ter trening pa vam je na voljo tudi namenski D.V.A. poligon – tam enkrat tedensko (ob torkih) lokalna smučarska šola organizira tudi brezplačen tečaj. Za nepozabno freeride doživetje na tem ogromnem področju pa predlagamo najem lokalnega vodnika ali celo nepozabno heliski izkušnjo.
Smučarsko področje je, kot omenjeno, zelo raznoliko in pokrije praktično vse želje, ki bi jih obiskovalci lahko imeli. V povprečju se večina prog razprostira na višini 2500 metrov, kar seveda omogoča prekrasne razglede in vrhunske snežne pogoje. Tudi sončnih dni imajo na letni ravni ogromno, tako da na seznamu stvari za s seboj ne pozabite na sočno kremo visokega faktorja. Ob koncu vaših smučarskih počitnic nam boste hvaležni za ta nasvet. Najvišja točka smučišča se nahaja na mogočnem ledeniku Grande Motte, ki z nekaj vmesnimi pavzami ponuja smučanje skozi večino leta. Tu boste vijugali na višini 3456 metrov in doživljali prvinsko ekstazo sredi savojskih Alp. Najbolj vzdržljivi pa lahko preizkusite traso od vrha ledenika do mesta prepeljati v eni rundi – kdor bo potreboval največ pavz, plača pivo celi družbi.

Poleg smučanja in aktivnosti na smučišču, je obiskovalcem na voljo ogromno ostalih športnih in doživljajskih aktivnosti. Med njimi so najbolj priljubljene: Bun J Ride (nekakšna mešanica bungee in smučarskih skokov, kjer se navezani na žice spustite čez skakalnico in vriskate po zraku), Pala’Fou (spust po namenski progi s plastičnimi bobi), vožnja s pasjo vprego, potapljanje pod ledom… A tu se ponudba ne konča. Ob popoldnevih na razvajanje vabi Le Lagon, bazenski kompleks v Le Lacu, v katerega imate z večdnevno smučarsko vozovnico vstop prost, del s fitnesom in wellnessom pa je plačljiv. Za tiste, ki jim smučanje ni bilo dovolj, pa bo pravi naslov športni center Tignespace. Tu vam je na voljo pokrit atletski poligon, plezalna stena, notranje igrišče za več različnih športov (košarka, badminton, nogomet) in simulator golfa. Za kakšen večer pa bo prišel prav obisk bowlinga ali pa ogled filma v kinu. Tako vam v Tignesu, četudi bi naleteli na kakšen vremensko slab dan, dolgčas ne bo.

Prav posebno pozornost pa Tignes nudi prireditvenem in programskem področju. Za dogajanje je skozi celotno sezono poskrbljeno na precej visokem nivoju in je poleg tega zasnovano zelo načrtno, in sicer, da zadovolji vse vrste obiskovalcev. Resort gosti razne festivale, tekmovanja, koncerte in neprestano išče nove načine kako presenetiti in z drznostjo navdušiti goste. Pred leti je bil Tignes tudi prizorišče tekmovanja v ekstremnih športih X-Games Europe. Ogromna sta tudi večdnevna koncerta za novo leto (seveda z ognjemetom) in aprila, za kar postavijo velik oder sredi Le Laca. Za podroben pregled dogajanja v času vašega obiska, pa preverite uradno spletno stran kraja. Tudi za après-ski je poskrbljeno kot se za takšno destinacijo spodobi, vse skupaj se začne že ob progah, nadaljuje pa v mestu, mnogokrat kar dolgo v noč. Na tem področju se je leta 1980 odprl tudi prvi La Folie Douce, danes slavna veriga diskotek na snegu – sicer lokacijsko spada pod Val d’Isere, a se zaradi bližine tudi v Tignesu radi ponašajo z njo in velja za izjemno priljubljeno točko vseh obiskovalcev (za povratek nazaj proti Tignesu se dvignete s sedežnico Tommeusus in spustite v mesto, v kolikor boste prepozni pa vam je na voljo tudi snežni taxi).

Namestitvene izbire je v Tignesu ogromno, večinoma so le te apartmajskega tipa, ponudbi pa sledijo tudi hoteli. Prednjačijo starejši kompleksi, ki štejejo v povprečju skoraj pol stoletja, glavnina jih je v notranjosti prenovljenih (čeprav mogoče zunanji videz nakazuje drugače). Seveda so to tipični francoski smučarski apartmaji, ki so zelo majhni a funkcionalno opremljeni – za občutljive na to tematiko, pa še vedno velja pravilo, da pri izbiri velikosti namestitve izberete +2 (naprimer 4 osebe v app.6). Zaradi samega dogajanja in jutranje logistike žičniških naprav ter prog, ima mogoče naselje Val Claret malce prednosti, zato predlagamo izbor namestitve v tem predelu, sledi mu Le Lac. Skupaj z namestitvenimi enotami pa se po naseljih zgodba prepleta tudi z vso ostalo turistično ponudbo, kjer na ulicah najdete butike, športne trgovine, trgovine s spominki, restavracije, ponudbo hitre hrane in prigrizkov, izposojevalnice opreme, mnogo barov ter nekaj nočnih klubov.
Dobro je vedeti
Tignes spada med kraje, kjer je na nivoju celotne destinacije parkirišče plačljivo – razen v primeru, da vam vaša rezidenca v sklopu rezervacije nudi tudi privatno parkirno mesto. Tako vam je skupno na voljo kar 3500 parkirnih mest, večina na velikem zunanjem prakirišču Grande Motte/Val Claret. Nekaj pa je tudi pokritih garažnih hiš, ki imajo omejene kapacitete in zanje potrebujete vnaprejšnjo rezervacijo. Le to lahko opravite preko uradne spletne strani – tu pazite predvsem pri izboru lokacije garažne hiše glede na lokacijo vaše namestitvene enote. Za sezono 2020/21 vas bo za posamezno vozilo zunanje parkirišče stalo 85€, pokrito pa 90€ na teden. Vsekakor pa avtomobila med tednom ne boste potrebovali, saj je praktično vse v resortu na dosegu roke.

Vsekakor je to kraj ter smučišče s katerim praktično ne morate zgrešiti in v kolikor ga še niste obiskali, morate to storiti čimprej – verjemite nam, da vam ne bo žal. Kljub temu, da Tignes spada v višji cenovni rang francoskih smučišč, pa se vseeno najdejo tudi ugodne variante smučarskega dopusta. Skoraj vsako drugo leto pa ga skupinsko obiščemo tudi mi, kar interesentom prinaša cenejši smučarski paket skupaj z avtobusnim prevozom, s čimer se prihrani tudi na potnih stroških in ostalih dajatvah (tunelnina, tedensko parkirišče).
Pozor: pred potovanjem v Tignes na vaši navigacijski napravi preverite, če vas bo ta vodila po trasi Milano – Frejus – Albertville – Bourg St. Maurice – Tignes. Omenjena pot je namreč pravilna, velikokrat pa se zgodi, da potnike navigacijske naprave peljejo preko prelaza Col d’Iseran (zaradi nastavitve najkrajše poti in sezonsko neosveženih podatkov), ki teoretično res skrajša pot, a je žal v zimskem obdobju zaprt.
foto: arhiv Smučarija, Anej Skočir