
Smučanje v Tignesu šele decembra
Nekoč so bila med seboj povezana francoska smučarska območja Val d’Isere in Tignes znana po tem, da so njihove smučarske naprave brnele 365 dni na leto, če je le vreme to dopuščalo. Destinacije iz teh predelov Francije pa so slovele kot smučišča z najdaljšimi sezonami v državi. Vendar pa so se zaradi segrevanja planeta in ozračja, te stvari v zadnjih letih močno spremenile.

Espace Killy je ime obsežnega smučarskega področja, ki prepleta Val d’Isere in Tignes, krono tega območja pa nosi ledenik Grande Motte. Zaradi nenehnega tanjšanja ledene odeje v Alpah, ki je ena izmed precej vidnih posledic podnebnih sprememb, je Espace Killy postopoma opustil idejo smučanja skozi vse leto. V zadnjih letih je smučišče obratovalo od septembra do maja, nato so ga po koncu zimske sezone za nekaj tednov zaprli in ponovno odprli junija. Običajno je poletna smučarska sezona potekala do konca avgusta, kar je pomenilo skoraj celoletno obratovanje. Po krajši pavzi, se je septembra zopet začel nov obratovalni ciklus redne smučarske sezone.
V zadnjem času pa se je Espace Killy vse bolj soočal s težavami pri načrtovanih odprtjih v septembru zaradi pomanjkanja snega ali pa so lahko obratovali zgolj v okrnjenem obsegu, predvsem za potrebe trening kampov smučarskih klubov. Lani so po težavni poletni sezoni, ko je na ledeniku bila že minimalna količina snega, smučišče v oktobru zaprli zaradi intenzivnih vročinskih valov po vsej Evropi.

Letos verjetno zadnjič poleti
To poletje sta Tignes in Val d’Isere junija sicer uspela ostati odprta za smučarje, kot je bilo načrtovano. Vendar pa sta zdaj že napovedala zaprtje smučarskih prog v začetku septembra, novo sezono pa naj bi otvorili šele 2. decembra 2023. Kar je najpoznejše njihovo najpoznejše odprtje smučarske sezone v zadnjih desetletjih. Skupaj s smučiščem Les 2 Alpes, ki je ponujalo poletno smučanje od maja do junija, so ti trije smučarski centri edini med glavnimi destinacijami, ki so ponujale poletno smučanje v francoskih Alpah. Ta tradicija pa se očitno končuje.

V 40 letih več kot 30 % tanjša odeja
Leta 2011, ko je Tignes lahko svojo poletno smučarsko sezono mirno peljal do začetka septembra in po kratki pavzi nadaljeval vse do zime, je poročilo o taljenju ledenikov v francoskih Alpah pokazalo, da je ledenik Grand Motte že izgubil skoraj 30 % svoje mase v zadnjih 40 letih. Raziskovalci pa so prišli do zaključka, da se bo stopnja taljenja ledenikov le še povečevala. Žal so imeli prav.
Z letošnjim zamikom odprtja smučišča vse do decembra, bo področje Espace Killy svoje naprave obratovalo le še šest zaporednih mesecev. S tem pa bo izgubil naziv francoskega smučarskega centra z najdaljšo sezono. Za prihodnost se postavlja vprašanje, v kolikšni meri bodo evropska smučarska letovišča še skrajševala svoje smučarske sezone, medtem ko se ledeniki še naprej neutrudno topijo.